Termín „ayurveda“ znamená ve volném překladu sanskrtského slova „věda o životě“.
Pokud bychom chtěli pátrat po prapůvodních kořenech této staré léčebné metody, dostali bychom se v čase zpět až o 5000 let do starověké Indie, na Srí Lanku. Odtud se pak ayurvéda postupně šířila do dalších zemí světa a v současné době je jednou z nejuznávanějších přírodních léčebných metod vůbec.
Ayurvéda klade důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Léčí vždy celou duši, tělo i mysl, využitím přírodních léků a olejů, vyrobených z bylin, koření, kůry stromů, semínek a ovoce různého druhu. Podstatou ayurvédy je respektování lidské originality.
Hlavním cílem ayurvédských procedur je pomoc při odplavování toxinů z těla a tím navození harmonie a rovnováhy v těle. Pravidelné absolvování ayurvédských terapií posiluje imunitní systém, zvyšuje celkový pocit zdraví, je prevencí jednotlivých onemocnění, léčí konkrétní choroby a v neposlední řadě zpomaluje stárnutí.
Součástí ayurvédských terapií je i dodržování správného stravování, což zajistí nejen udržení optimální tělesné hmotnosti, ale zároveň se budete cítit uvolněněji, budete plni energie. Na tom, jakou stravu si vybereme, závisí naše celkové zdraví, jelikož právě trávicí systém zásobuje organismus výživnými látkami. Důležitý je nejen druh stravy, ale také způsob a prostředí, ve kterém je konzumována.
Ayurvéda však zdaleka neprojevuje svoji léčivou sílu pouze prostřednictvím masáží či zdravé stravy. Důležitým aspektem pro dosažení správných účinků ayurvédských procedur je pozitivní myšlení. Věřit, že prováděné terapie mohou pomoci a s tímto se vydat na cestu poznání hlavní myšlenky a vlivu ayurvédy. O ayurvédě bylo již mnohé napsáno, ale ne vždy se tato slova setkávají se správným pochopením. Jsme přesvědčeni, že nedokážeme změnit svět okolo sebe, obrátit ho k lepšímu, a proto se o to ani snad nebudeme pokoušet. Proč nezačít se změnou u sebe jako vzor pro ostatní či „pouze“ pro svůj dobrý vnitřní pocit?